következzen a következő hét az én nagyjábóli szabadfordításomban:
#8 CLEAR ALL BENCH/TABLE SURFACES IN YOUR BEDROOM
Start from the beginning, make it blank, only put back the essentials or things that you enjoy
and make you happy.
Takarítsál el, szedjél le mindent az összes felületről a hálódban, majd tedd vissza csak azt ami szükséges vagy örömet okoz.
#9 CHECK YOUR BANK DEBITS AND IDENTIFY WHAT YOU NO LONGER NEED
People forget to do this so often! There may be a subscription service running, or an old
membership you didn’t notice you had, clean up those direct debits!
Ellenőrizd le a bankszámláidat, és nézz utána nincs-e felesleges direct debited, ha tudnám ezt magyarul hogy hívják, közvetlen terhelés, fizetési megbízás? gyakorlatilag azok a fizetnivalók, amiket havonta/renszeresen vonnak le tőled altalában különféle szolgáltatásokra, mint a telefonszámla, biztosítások, spotify/netflix előfizetés, amire már nincs szükség vagy nem is használod. Szabadulj meg tőlük!
#10 GET RID OF THE UNHEALTHY FOOD FROM YOUR CUPBOARDS
This is a great first step to removing the clutter from your pantry, plus there will be the added
health benefit that comes with reducing the amount of junk food you own. If the food is still
edible and in date please consider donating it or giving it to someone before you decide to
throw it out.
Szabadítsd meg a konyhaszekrényedet az egészségtelen kajától.
#11 SET 1 GOAL IN EACH CATEGORY: FINANCE, HAPPINESS, HEALTH,
KNOWLEDGE
These categories work cohesively and can help improve many other aspects of your life too.
Tűzz ki egy-egy célt a következő kategóriákban: pénzügyek, boldogság, egészség, tudomány.
#12 WRITE DOWN 5 THINGS YOU ARE GRATEFUL FOR
A good habit to get into is noticing the positive things in your life, it’s very easy to get caught
up on the negatives.
Sorolj fel (írd is le) öt dolgot, amiért hálás vagy.
#13 TAKE ALL HANGING ITEMS OFF WALLS AND ONLY HANG UP THE
ESSENTIALS
Similar to day #8, start from scratch and go from there.
A feladat ugyanaz, mint a nyolcadik napon, csak most a falfelületekkel kell dolgozni.
#14 UNSUBSCRIBE FROM EMAIL MARKETING
Removing email marketing from retail and food services will help curb that temptation to spend
and bring impulse purchases into your home
Iratkozz le a marketing e-mailekről.
Akkor tessék nekiesni, én majd updatelek a hétvégén.
2017. január 30., hétfő
2017. január 27., péntek
#60daystominimal - Az 1. hét
Én szerencsés vagyok, a múlt héten kezdtem, és azt leszámítva, hogy a takonykór megint meglátogatott, volt egy hét szabadságom, így a legnagyobb kihívást a ruhák lomtalanítását is véghez tudtam vinni. Ne zavarjon senkit különösebben a napi lebontás, nyilván nem mindig lesz idő mindent az adott napon véghezvinni, én a következő hét pontot a mai egy darab szabadnapomon oldom meg, ráadásul vannak közte ilyen kis csip-csupnyi időt igénybe vevő feladatok is, szóval ne tessék nekem itt stresszelni.
Haladjunk pontok szerint:
#1 Definiáld, vagy ne, vagy már rég megvan, vagy találd most ki dolgozd ki, ha nem megy, akkor tedd azt, amit én határozd meg azt milyen ne legyen semmiképpen, így mindjárt közelebb vagy egy tervhez.
#2 Röpdolgozat, pár percet vesz igénybe csak, tulajdonképpen itt kicsit meglepődtem, mert úgy gondoltam, hogy 20-ba semmi sem fog beleférni, aztán 15-nél tanácstalanul bámultam magam elé hogy még akkor mit. Én nem soroltam ide alsóneműt (mondjuk vicces is lett volna a :piros bugyi, kockás bugyi, fekete bugyi, pöttyös bugyi és más fancy társai), alvóscuccot, és játszósruhát, vagyis otthoni viseletet sem, azt külön lapra hagytam.
#3 Válassz, vagy nem ahogy jólesik. Én hozott anyagból dolgoztam, nagy változások ezek után sem lesznek az öltözködésemben.
#4 Na, ez az igazi kihívás, még úgy is, hogy viszonylag nincs is sok göncöm. Mivel most költöztem, én azzal kezdtem, hogy mindent szépen átmostam. Vagyis, ami nem ment rögtön kukába.
Itt álljunk meg egy szóra, az, hogy ki mit csinál a felesleges dolgaival, nyilván magánügy, de több módja is van annak, hogyan szabaduljunk meg tőlük.
Az értékesebb, jó állapotban lévő darabokat például el lehet adni, azt hiszem otthon erre van a vatera, meg a jófogás, amúgy meg mehet az ebay-re.
El is lehet őket ajándékozni, ahol nagy a család, baráti kör, kérdezzetek körbe, vagy lehet a barinőkkel csere-bere délutánt tartani (csak ne menjetek haza több gönccel, mint amivel érkeztetek). Nekem a ruhák nagy része adományozás útján hagyta el a szekrényt 300 méteres körzetben 4 konténer is van, ahol használt ruhaneműt és egyebet lehet hagyni a rászorulóknak.
Végül pedig ott a kuka, mert mindenkinél akadnak kedvenc cuccok, amik szegények már lyukasra vannak hordva, de még mindig nem tudtunk megszabadulni tőlük. Tegyük meg most, köszönjük meg szépen nekik, hogy jól szolgáltak.
Szóval, ment a kukába minden, ami kedvenc, de agyonhordott, megkurtítottam a játszósruha állományt is jelentősen, mert nekem ide mentek mindig a kedvenc, még nem agyonhordott, de már nem reprezentatív kényelmes cuccaim, (ismerős valakinek az a jó lesz még a kertbe mondás?) de kérdem én ha állandóan dolgozom, mikor lesz időm mindet hordani? Alvóscucc. Azt nem sokan látják alapon itt is volt egy-két veterán darab, ment is a kukába.
Alsóneműből már csak jó minőséget veszek, a szomorúbb darabok mentek az örök bugyifelhőbe.
A többinél nagyon egyszerű elvet követtem, a kérdés volt, hogy hanyszor hordtam mióta megvettem?Ugyanis voltak itt bizony cseles vákumtáskák, amik nem voltak felbontva már jó ideje, és ugye akkor minek? Valamint rámentem még a kényelem szempontra, arra, hogy mennyire érzem jól magam az adott göncben. Volt olyan jeggingsem, amit nagyon tudnék szeretni, de állandóan lecsúszkál a seggemről, hát így aztán semmi örömöm benne, menjen oda, ahol szükség van rá.
Nem kell ám egyébként mindentől rögtön megszabadulni, fogjatok egy dobozt, táskát, nevezzetek ki egy fiókot és rakjátok oda azokat a dolgokat amiknél nem vagytok biztosak, hogy megtartjátok-e őket, ez nem verseny, nincs kötelező jellege, nem kell véresen komolyan venni.
#5 A fenti műveletet pedig meg kell ismételni a cipőinkkel. Nekem 4 pár cipőm van összesen, ebből egy papucs, egy pedig munkáscipő, így ez lett a kedvenc pontom, mert beszereztem 2 új párat, hogy legyen mit egyáltalán hordanom.
#6 Ez volt a szívfájdítós pont, ugyanis vannak szerencsések, akiknek van két pár fülbevalójuk, meg egy aranyláncuk így ezzel nem kell játszani, nem úgy én, aki szarkába oltott királylány attitűddel rendelkezik, és mindig kell vennem valamit ami csillogós, meg villogós, meg izé...vagy rózsaszín. Az utóbbi időben egyébként már sikeresen megterápiáztam magam, nagyon kevés új darab jött velem haza, és most a feleslegesektől meg is váltam. Nem volt könnyű.
#7 Na itt járjunk el úgy, ahogy az egyes és a hármas pontban :)
Meg is vagyunk az első héttel.
Hogy mi a tapasztalat egy hét után? Teljesen hálás vagyok ezért a programért, ha az egészet most abbahagynám, akkor is csak nyertem vele. A szekrényem átlátható, nincsenek felesleges cuccok, amiket jobbról balra aztán majd vissza kellene rakosgatnom, Van üres fiókom!!! Ami felfoghatatlan, és közben már tervezem, hogy a többi holmimmal hogyan fogok eljárni, ugyanis már a masodik hetet csinálom, majd hozom ezt is ide nemsokára.
#60daystominimal (by Rachel Aust) #60napaminimalizmushoz (A programért köszönet Rachel Austnak)
Akkor most fordítok, a következő hetet pedig megkapjátok kétnyelvűen. Szabadfordítás, csak szólok.
#1 Definiáld a saját stílusodat - ez a segítségedre lesz, amikor a ruhatáradat kell újragondolnod, vagy éppen a lakásod/szobád berendezésén változtatsz, de jól fog jönni, mikor új holmik vásárlását tervezed, tudni fogod beleillik -e majd az új világodba.
#2 Készíts egy 20-as listát az alapvető, szükséges ruhaneműidről, ha csak 20 darab lehetne a birtokodban, melyek lennének azok.
#3 Válassz egy témát a gardróbódnak
#4 Most pedig állj neki a ruhásszekrénynek, lomtalaníts, válogass, rendszerezz, szervezd újra.
#5 Tedd ugyanezt a cipőiddel
#6 Végül pedig az ékszereiddel, de én hozzávenném az egyéb kiegészítőket is.
#7 Válassz egy témát az otthonodnak, ez majd segíteni fog az átalakításnál.
2017. január 25., szerda
#60daystominimal (by Rachel Aust)
Ezt a kihívást választottam a következő hatvan napra, úgy gondoltam hetente megnézhetjük én hogy haladok vele, ha egyáltalán haladok. Íme az első hét kihívásai és valamelyik következő bejegyzésben a tapasztalatok. Bárki csatlakozhat, csinálhatunk mozgalmat is :)
60 DAY MINIMALISM CHALLENGE
#60daystominimal
YOUTUBE: Rachel Aust
INSTAGRAM: @rachelaust
1 DEFINE YOUR PERSONAL STYLE Defining your personal style will make it easier for you when it comes to culling your wardrobe and getting your home or space in order. It will also make you be more conscious of the items you are planning on buying and whether or not they will fit in with what you own.
2 LIST DOWN 20 ESSENTIAL CLOTHING ITEMS FOR YOUR WARDROBE If you had to only own 20 clothing items, what would they be? Start with 20 and if you need to add extra, incorporate items that will work with these staples.
3 PICK A THEME FOR YOUR WARDROBE This can of course change and grow over time, but it’s good to have a starting point.
4 CULL YOUR WARDROBE Sort your clothes into “type” piles, eg. tops, pants, jackets – this will be useful for you to see how many pieces you own that are similar or serve the same purpose. From there cull the items that don’t fit, are in a state of disrepair or don’t suit your taste anymore. Consider donating them to a charity if they are still in a wearable condition.
5 CULL YOUR SHOE COLLECTION Follow the same directions as culling your wardrobe.
6 CULL YOUR JEWELLERY Jewellery collections have a way of building up quickly if you’re someone who enjoys accessories. If you still want to own these types of accessories consider culling down to a few versatile, essential pieces that can be worn with many outfits.
7 PICK A THEME FOR YOUR HOME/ROOM Having a theme for the space that you live, similar to your wardrobe, will help you be more careful of new items you are bringing in, and allow you to be more decisive of what’s got to go.
Én meg még visszatérek...
60 DAY MINIMALISM CHALLENGE
#60daystominimal
YOUTUBE: Rachel Aust
INSTAGRAM: @rachelaust
1 DEFINE YOUR PERSONAL STYLE Defining your personal style will make it easier for you when it comes to culling your wardrobe and getting your home or space in order. It will also make you be more conscious of the items you are planning on buying and whether or not they will fit in with what you own.
2 LIST DOWN 20 ESSENTIAL CLOTHING ITEMS FOR YOUR WARDROBE If you had to only own 20 clothing items, what would they be? Start with 20 and if you need to add extra, incorporate items that will work with these staples.
3 PICK A THEME FOR YOUR WARDROBE This can of course change and grow over time, but it’s good to have a starting point.
4 CULL YOUR WARDROBE Sort your clothes into “type” piles, eg. tops, pants, jackets – this will be useful for you to see how many pieces you own that are similar or serve the same purpose. From there cull the items that don’t fit, are in a state of disrepair or don’t suit your taste anymore. Consider donating them to a charity if they are still in a wearable condition.
5 CULL YOUR SHOE COLLECTION Follow the same directions as culling your wardrobe.
6 CULL YOUR JEWELLERY Jewellery collections have a way of building up quickly if you’re someone who enjoys accessories. If you still want to own these types of accessories consider culling down to a few versatile, essential pieces that can be worn with many outfits.
7 PICK A THEME FOR YOUR HOME/ROOM Having a theme for the space that you live, similar to your wardrobe, will help you be more careful of new items you are bringing in, and allow you to be more decisive of what’s got to go.
Én meg még visszatérek...
Minimalizmus 2. Nemodabuda
Sok az ide vonatkozó videó arról, hogy milyen félreértések vannak a témával kapcsolatban, vagy milyen gyakori hibákba lehet esni, én így a kezdetem kezdetén kettőt emelnék ki.
Az első: Ne keverjük össze a minimalizmusra törekvést az újfent megint divatos rendszerezési őrülettel, amikor is nagyon ügyesen mindenféle cseles, ügyes tárolók segítségével kategorizáljuk, szedjük rendszerbe, hajtogatjuk élére és minimalizáljuk az általunk birtokolt tárgyak által elfoglalt helyet. Nem ugyanaz, habár végtelenül hasznos, valamire vagy valamikor biztos. Én is próbálkoztam vele, sőt ha végére érek a minimalizálásnak én is ügyesen próbálom majd megmenedzselni a helykihasználását a maradéknak, de az én helyzetemben ez nem elég, addig vagyok elégedett, vagy éppen boldog tőle, amíg tart, pontosan 2 percig. Sajnos elég kis hellyel gazdálkodom, így a rendszeres lomtalanítás nálam alap volt eddig is, ennek ellenére mikor költöztem, még mindig úgy éereztem, hogy megfulladok, és miért kell kétszer fordulni, mi ez a rengeteg táska és doboz? Ha sok helyetek van, nagy lakás, esetleg nagy szerencse és padlás,vagy pince, akkor hajrá.
Hogy profit ajánljak, erre is egy videó:
Lenyűgöző, csodálatos, valahogy én mégsem érzem, mondhatni nem jön át, ha csak a 7 darab papírvágó ollót nézem, vagy azt hogy gyakorlatilag egy madarasteszkónyi mennyiségű tárgyat konzervál az ezer négyzetméteres otthonában. Viszont rendszerezésmániásoknak melegen ajánlom, csodás napjaik lesznek ha vele tartanak.
A második: Azt, hogy nekiállunk lomtalanítani, kidobálni, elajándékozni a feleslegesnek tartott dolgainkat, nem azért tesszük, hogy akkor most új erővel és lendülettel vethessük bele magunkat a vásárlásba, és tölthessük fel a megüresedett polcokat. Csak okosan.
Ez az egész számomra például egy kísérlet, látni szeretném mennyivel könnyebb, egyszerűbb esetleg olcsóbb lesz az életem, Meg tudok-e szabadulni a "pazarlástól" és jobban érzem-e magam tőle, tudatosabb vásárló leszek-e, vagy jobban óvom-e a környezetem.
2017. január 22., vasárnap
Minimalizmus - Bevezetés helyett rögtön in medias res
Rátaláltam ezekre a minimalista youtube csatornákra karácsony táján, és azóta nem is nagyon tudok leállni a videók nézésével, és mindjárt el fogom mondani miért.
Próbáltam egy videót vagy egy cikket találni, ami tökéletesen leírja magát az irányzatot, de nem sikerült, így kaptok egy cikket itt, és egy saját fapados értelmezést, valamint azt hogy engem miért motivál. Onnantól ha bárkit érdekel, csak beírod a keresőbe, hogy minimalism, és a szerver ontani fogja a találatokat.
A lényeg, hogy szabadulj meg minden felesleges dologtól, az életedben, kezdve a ruhásszekrénnyel, a kajával, a kozmetikumokon át, a lakberendezési tárgyakig, de ugyanúgy a felesleges feliratkozások, bankszámlák, hitelek, facebook barátok, tollak, ceruzák, papírcetlik, előfizetések is ide tartoznak. Mindentől, ami nem okoz örömet, nyilván mindenki hallott a Marie Kondo őrületről, ha máshonnan nem, hát Emilytől az új Szívek szállodájából, egyébként zseniális jelenet. Lényege, hogy meg kell szabadulni mindentől, ami nem hoz örömöt az életedbe. Kész, passz. Kézbe veszed, jól megnézed, öröm vagy nem öröm és kuka.
De vissza a minimalizmushoz, miután végre megszabadultál mindentől, végre arra koncentrálhatsz, ami igazi örömöt vagy élményt hoz az életedbe, legyen az az utazás vagy a munkád, stb.
Nos hogy magát a minimalizmust ki hogyan értelmezi és valósítja meg az egyéntől függ. Mert nyilván egy három gyermekes anyuka, máshogy minimalizálja a ház körüli dolgait, mint egy 22 éves, nagyon zöld szingli, vagy egy harmincéves menő művésznő, mert elmehetünk addig, hogy egy nagy fehér szobában ülsz 3 póló, 2 farmer a szekrényben meg egy jegyzetfüzet, és a hónaljkutya is a földig ér, de mint mondok ez egyénfüggő.
Amiért engem ez inspirál az a következő. Évek óta bosszankodok, hogy mennyi pazarlást tudunk véghezvinni akár a mindennapos vásárlásoknál is, hogy érthető legyek, csak pár dolog, ami nálam ilyen és abszolút szükségtelen, és pénzkidobás, és öröm is max. egy napig. Nálam a kozmetikum/make-up, papír/írószer, ékszerek(bizsu), nyilván sosem volt szükségem 163 cuki füzetre meg tollra, még egyetemista koromban sem, vagy többféle szempillaspirálra, ilyen-olyan krémekre tusfürdőre, vagy a 18. pár fülbevalóra, vagy a 33. körömlakkomra. Öröm egy napig, azon túl színtiszta pénzkidobás, én ezen már dolgozom körülbelül egy éve, és sikeresen, semmi nem hiányzik, semmit nem kell kidobnom feleslegesen, mert lejárt a szavatossága, amit lehetett elajándékoztam, még egy-két dolgon munkálkodok, de itt nálam már előrelépés történt.
Viszont úgy érzem, hogy itt nem állok meg nézzük, hogyan lehetne ezt más területeken is gyakorlatba helyezni, mert a fentieken bevált, jobban érzem magam tőle, kevesebbet költök, és semmi nem hiányzik. Mi lenne ha minden területtel ilyen jól állnék.
Én soha nem leszek igazi minimalista, de látom az értelmét és a hasznát, szeretném mindenképpen hasznosítani az ötleteiket, módszereiket és a végén ki fog derülni hogy mire jó és hogyan megy ez nekem. Szóval erről gondoltam készítek egy sorozatot.
Elkezdtem egyébként egy 60 napos kihívást erről is írni fogok. #60daystominimal a videó alatti linkben le lehet tölteni.
I love YOUTUBE...
ez speciel eddig se volt titok, évek óta vallom, hogy ennél hasznosabb valami nincs is, mert tanulni, mert művelődni, meg szórakozni is kiváló. Én TV-t nem nézek, olvasni mostanában nem sokat olvasok, nyilván szocializálódok egészségesen, de se férj, se család, így akadnak üres óráim, amiket ki kell töltsek valahogy, pár éve rákaptam előszür a beauty blogokra, kész vagyok teljesen tőlük, imádás van, viszont meg is tanultam valahogy sminkelni belőlük, ami egy elég jó kis adalék volt, már megérte. Aztán rákaptam a vloggerekre, és nem reklámozom különösebben, mert még mindig van aki hülyén néz rám akkor is ha azt mondom blogokat olvasok, bár az a tapasztalatom, hogy ki is mentünk a divatból szépen.
Szóval vloggerek, meg beauty blogok, meg kiskutyafüle, aztán tavaly év vége felé már eléggé eluntam az életem a Youtubon, mentem körbe-körbe karikába, míg teljesen véletlenül rátaláltam a minimalista blogokra, és azóta újra szép az élet, és van motiváció, meg inspiráció, meg tanulás, meg tervezés, meg cél. Ezért szeretem én ezt a jútyub gyereket.
A minimalizmusról meg úgy gondoltam indítok egy sorozatot, hátha valakit érdekelni fog.
2017...
nincsenek fogadalmak, mert lusta szar vagyok, mint ahogy mindig is voltam, semmit se tudok majd teljesíteni, aztán, majd azon rílok, hogy milyen fasz vagyok, ez se meg az se megy. Ez a rideg valóság.
Viszont helyette vannak tervek, nekem már évek óta mindig van egy terv a fejemben, az adott egy-két-három évre előre, legalább karrierügyileg, a magánéletet azt tervezhetem, azt nem érdeklik a terveim, mi hogyan lenne jó ha megvalósulna és kb. mikorra.
Ha valaki megkerdezi tavaly decemberben, hogy mit szeretnék 2017-ben elérni vagy megvalósítani, egy dolgot tudtam volna mondani PIHENNI AKAROK! És semmi mást! Baszta!
Azóta azért ezt kicsit megváltoztattam, mégse induljunk ki rögtön a tervezésnél a lustaságból :D Ki fogok térni a következőkben mire jutottam, maradjunk annyiban, hogy fejlődni szeretnék, mindenben kicsit jobb, ügyesebb szeretnék lenni, jó hogy ez így hülyén hangzik, mert nyilván perpillanatnyilag nem óhajtok jobb lenni atomfizikából, vagy francia irodalomból, vagy latinból, hanem csak a mindennapokban szeretnék ügyesedni. Legyen az time management, sütés, tervezés, kifestőkönyvezés, rajzolás, bármi ami érdekel, mondjuk a pénzkeresést se ártana egy másik szintre emelni, kicsit fejlődni, tanulni, új utakat kipróbálni.
Amit semmiképp nem szeretnék az a
költözés (ez remélhetőleg nem is lesz probléma)
munkahelyváltás (ez nagyon sok mindentől függ, mert hiába szeretem a munkahelyemet és a kollégáimat, a jövőn sem árt gondolkodni).
2016...
életem legkeményebb éve, de kövezzetek meg, nekem akkor is egy jó év volt. Nem voltak fogadalmaim, ahogy soha nincsenek, de egész évben élt egy kép, egy terv a fejemben, hogy mi lenne az, amit szeretnék ha lezárulna vagy végre megvalósulna. Erről a listáról az év végére végül is sikerült kipipálnom egy kivételével mindent (az egy másik történet) +bónusz hogy sikerült elköltöznöm is. Így gyakorlatilag tiszta lappal kezdhettem az új évet.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)